POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish

 

"IMPRESJE ANTWERPIJSKIE"

     Stypendium naukowo-badawcze w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (02.11.1999 - 30.05.2000) dobiegło już końca. Zaobfitowało nowym cyklem prac, w których wykorzystałam nowo poznane możliwości w starej, coraz rzadziej używanej technice litografii.

     Czas w Antwerpii przebiegał niezwykle szybko. Pełen był wytężonej pracy. Nawet czas dwutygodniowych ferii przeznaczony był na realizację stypendium twórczego w Centrum Graficznym Fransa Masserela w Kasterlee. Dwa tygodnie w tym międzynarodowym ośrodku zaobfitowało w siedem barwnych litografii, a także poznanie nowej techniki. Sitodruk poznawałam eksperymentując na małych formach graficznych. Najlepsze do tego okazały się między innymi ekslibrisy. Techniką sitodruku stworzyłam siedemnaście nowych znaków (opus 118-134), głównie o tematyce numizmatycznej. Oprócz trzech znaków dla Tadeusza Sączka (prezes stowarzyszenia Archeologiczno-Numizmatycznego w Częstochowie) są też ekslibrisy dla pana Władysława Gębczyka z Gliwic i mojej skromnej osoby. W znakach tych wykorzystałam luźno wybrane elementy belgijskich banknotów o nominałach 200 i 1000-frankowych (tak często towarzyszące mi przez siedem miesięcy mojego pobytu w Belgii), a także polski banknot dziesięciozłotowy. Wśród dwukolorowych sitodrukowych znaków są i takie, które nie są związane z numizmatyką - dedykowane moim przyjaciołom artystom.

     Wiedziona ekslibrisową ciekawością postanowiłam odwiedzić Międzynarodowe Centrum Exlibrisowe w Sint Niklaas. Czytelników na pewno zainteresuje kilka faktów na jego temat.

     Centrum zostało zapoczątkowane 15 marca 1975 roku 50-oma tysiącami znaków z kolekcji Jana Rhebergena. Rozwój Centrum był i wciąż jest prowadzony przez Radę Nadzorczą zawiązaną we wrześniu 1974 roku. International Exlibris Centre zajmuje się promowaniem własnej kolekcji. Każdego roku organizowane są wystawy ekslibrisów z konkretnego kraju (np.: polski ekslibris prezentowany był w 1977 roku, rosyjski w 1977 i 1983, angielski w 1978, japoński w 1982 roku) bądź z pracowni graficznej (np.: Tazé z Paryża w 1983, Clement z Amsterdamu w 1984), jak też wystawy ekslibrisu wykonanego konkretną techniką lub wystawy artystów (np.: Belg Gerard Gaudaen w 1984 roku). Aczkolwiek Centrum nie posiada własnej sali wystawowej - jeżeli organizuje wystawę korzysta z uprzejmości Muzeum Miejskiego.

     Od 1977 roku International Exlibris Centre organizuje biennale ekslibrisu, na które twórcy z całego świata winni wykonać znaki na specyficzny temat. Dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Ambasadami konkurs ten zdobywa międzynarodowych zwolenników. Liczba uczestników stopniowo wzrastała osiągając w 1999 roku liczbę 714 artystów z 44 krajów, którzy zgłosili 1460 znaków na konkurs "Literatura w Ekslibrisie".

     Centrum Ekslibrisu w Sint Niklaas dzięki darowiznom, zakupom i wymianom powiększyło kolekcję do liczby 160 tysięcy ekslibrisów i małych grafik. Kolekcja zorganizowana jest w pomieszczeniu, w którym mieści się 1800 teczek ze zbiorami. Kolekcja ekslibrisów uporządkowana jest poprzez podzielenie jej na trzy części: Znaki od XVI do XIX wieku, Jungendstil oraz Współczesność. Współczesne ekslibrisy ułożone są alfabetycznie według krajów, artystów i następnie właścicieli znaków. Liczba polskich znaków jest zaskakująco pokaźna. Oprócz w/w archiwum jest jeszcze biblioteka z tysiącem specjalistycznych książek i magazynów.

     Będąc w Belgii nie zapominałam o kontynuowaniu mojej działalności "wystawienniczej". I tak zorganizowałam dwie wystawy indywidualne. Pierwsza ekspozycja miała miejsce od 1 do 25 maja 2000 roku w Bibliotece KASP w Antwerpii i była jedną z atrakcji drzwi otwartych na Akademii. Natomiast drugą wystawę indywidualną zaprezentowałam w ramach programu "Dungelhoeff - 2000" w Lier (29 kwietnia - 21 maja 2000). Obydwie wystawy prezentowały moją twórczość litograficzną.

     Starałam się też uczestniczyć w ważniejszych wystawach i konkursach na świecie. W tym roku wzięłam udział w Międzynarodowym Konkursie na ekslibris "Drzewo Guadelupe" w Meksyku, gdzie otrzymałam wyróżnienie oraz Krakowskim Biennale Ekslibrisu Polskiego uzyskując medal za swoje prace.

    Wszystkich czytelników, chcących zobaczyć efekty antwerpijskiego stypendium zapraszam do Galerii Ekslibrisu w Krakowie, gdzie od 16.12.00 do 03.02.01 prezentowane będą litografie mojego autorstwa."

 

Małgorzata Seweryn
(Ex Bibliotheca nr 2(4) 2000, str.6)

 

     zamów exlibris     portret na zamówienie     sklep ze sztuką Małgorzaty Seweryn