POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish

"KRÓLEWSKIE HISTORIE II"
w GALERII 24 w KATOWICACH


 

             Wystawa Małgorzaty Seweryn w Galerii 24 prezentowała najnowszy cykl litografii p.t. "królewskie Historie". Prace te powstały podczas pobytu artystki na stypendium w Antwerpijskiej Królewskiej Akademii. Ich tematem są motywy "królewskie", wypatrzone wśród wspaniałej monumentalnej architektury. Te grafiki to niecodzienna wizja świata, w którym sporadycznie pojawiaja się ludzie, a królują w nim światło i cień. To prace pełne tajemniczości, ekspresyjne i nastrojowe. Są to obrazy z pogranicza snu i wyobraźni, opowiadajace o głeboko ludzkich uczuciach, pragnieniach i lękach. Komu odpowiadają klimaty surrealistycznego malarstwa Giorgio de Chiricco, czy włoskiego malarstwa metafizycznego, ten na pewno będzie zainteresowany twórczością Małgorzaty Seweryn, która poprowadzi nas w ten magiczny świat swoimi ścieżkami.

            Małgorzata Seweryn była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pieknych w Antwerpii (Belgia) oraz absolwentką Instytutu Plastyki WSP w Częstochowie. Uprawia grafikę, malarstwo i fotografię. Jest Laureatką kilku nagród i wyróżnień, m.in.: nagrody Yvesa Peteersa na II Międzynarodowym Konkursie Graficznym na Ekslibris Gliwice'97, otrzymała też medal na IV Krakowskim Biennale Ekslibrisu Polskiego. Autorka 14 wystaw indywidualnych (m.in.: w Katowicach, Krakowie, Częstochowie, Antwerpii, Lakdaal i Lier w Belgii) Brała udział w licznych wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Belgii, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, a nawet w Chinach i Meksyku.

             Drugą część litografii z cyklu "Królewskie Historie" można było oglądać równolegle w Muzeum Historii Katowic od 9 listopada do 30 grudnia 2001. W Muzeum Historii Katowic można było zobaczyć ponad 30 litografii utrzymanych w barwach cieplejszych.


INNE WYSTAWY  INDYWIDUALNE  MAŁGORZATY SEWERYN: 

"Pomiędzy" w Konstantynowie Łódzkim (2009)
"Bliżej" w Mikołowie (2007)
"Ekslibris, Małe Formy Grafiki" w Krakowie (2007)
"Litografie i Akwarele" w Obornikach Śląskich (2006)
"Między cieniem a chmurą" w Warszawie (2006)
"Malarstwo, Grafika, Ekslibris" w Sanoku (2006)
"Grafika i Malarstwo" w Geldrop, Holandia (2005)
"Grafika"  w Częstochowie  (2003)
"Grafika"  w Antwerpii  (2003)
"Ekslibrisy i Grafika"  w Łodzi  (2003)
"Lithografien und Öl" w Aachen, Niemcy (2002)

"Dwie Wersje" w Gliwicach (2002)
'Królewskie Historie I'  w Katowicach (2001)

'Królewskie Historie II'  w Katowicach (2001)
'Grafiek'  w Antwerpii w Belgii (2001)

'Lithographies'   w Laakdal w Belgii (2001)
"Ekslibrisy i Grafika" w Warszawie (2001)
'Impresje'  w Gliwicach (2001)
'Exlibris, Mała Forma Graficzna' w Gliwicach (2001)
'Chess lithographies' w Deurne, Belgia (2000)
'Lithographies' w Lier w Belgii (2000)
'Szachy' w Tarnowie (1998)