POWRÓTstrona głównao artystcebibliografiamalarstwo, grafika, fotografia, ekslibriszaproszeniaofertasklepikkontaktenglish

WYSTAWA  LITOGRAFII   MAŁGORZATY SEWERYN
  "DWIE WERSJE"


 
fotografia: Rafał Miarecki
fotografia: Rafał Miarecki
fotografia: Rafał Miarecki
fotografia: Rafał Miarecki
 

    Wystawa litografii   p.t.: "DWIE WERSJE" została  uroczyście otwarta dnia 10 grudnia 2002 roku, o godz. 17.00 w Galerii MBP nr 5 w Gliwicach.  Wystawa ta jest   trzecią prezentacją  prac  Małgorzaty Seweryn w tej przestrzeni wystawienniczej.

   Poniżej tekst z katalogu wystawy: 

"W dzisiejszych czasach grafika stała się atrakcyjna kolorystycznie. Nie działa już jedynie kontrastem czerni i bieli, sięga po formaty i kolory typowe dla przedstawień malarskich. Niejednokrotnie odbiorca nieświadomy jest z ilu warstw barwnych złożona jest grafika.

Chcąc mieć barwną grafikę trzeba nałożyć na siebie kolejne kolory. W tym celu artysta wykonuje osobną matrycę dla każdej barwy. Często liczba matryc sięga kilku a nawet kilkunastu. Zdarza się, że kolejny rysunek czy plama jest na tyle atrakcyjna plastycznie, iż artysta postanawia uwiecznić również i ten etap... wykonana odbitka staje się samodzielną grafiką.

Planując stworzenie barwnej litografii muszę przewidzieć ilość potrzebnych mi matryc by osiągnąć oczekiwany rezultat. Zazwyczaj staram się ograniczyć do pięciu kolorów, czasem jednak matryc przybywa i kończy się nawet na siedmiu kolorach. Wykonując rysunek na kamieniu otrzymuję najpierw obraz czarno-biały, na który później nakładam barwy. Często już na tym etapie powstaje na tyle interesujący dla mnie obraz, że decyduję się na wykonanie kilku odbitek w tej postaci bez zamiaru nanoszenia kolejnych kolorów. Na wystawie mogą Państwo zobaczyć dwie wersje prezentowanych litografii będące tego przykładem.

Mam przyjemność zaprezentowania wyboru litografii w dwóch wersjach kolorystycznych z cyklów zatytułowanych: "Szachy", "Królewskie Historie", "Studium Dwóch Światów". Są to głównie wielkoformatowe kompozycje, o specyficznej stylistyce, ukazujące weduty, wyrwane z całości elementy architektoniczne swobodnie komponowane na nowo oraz nowocześnie przedstawione kompozycje roślinne. Zauważalne jest w nich dążenie do osiągnięcia syntezy bryły i przestrzeni przy jednoczesnym tworzeniu nastroju ciszy, spokoju oraz wrażeniu statyczności i niezmienności."

Małgorzata Seweryn


INNE WYSTAWY  INDYWIDUALNE  MAŁGORZATY SEWERYN: 

"Pomiędzy" w Konstantynowie Łódzkim (2009)
"Bliżej" w Mikołowie (2007)
"Ekslibris, Małe Formy Grafiki" w Krakowie (2007)
"Litografie i Akwarele" w Obornikach Śląskich (2006)
"Między cieniem a chmurą" w Warszawie (2006)
"Malarstwo, Grafika, Ekslibris" w Sanoku (2006)
"Grafika i Malarstwo" w Geldrop, Holandia (2005)
"Grafika"  w Częstochowie  (2003)
"Grafika"  w Antwerpii  (2003)
"Ekslibrisy i Grafika"  w Łodzi  (2003)
"Lithografien und Öl" w Aachen, Niemcy (2002)

"Dwie Wersje" w Gliwicach (2002)
'Królewskie Historie I'  w Katowicach (2001)

'Królewskie Historie II'  w Katowicach (2001)
'Grafiek'  w Antwerpii w Belgii (2001)

'Lithographies'   w Laakdal w Belgii (2001)
"Ekslibrisy i Grafika" w Warszawie (2001)
'Impresje'  w Gliwicach (2001)
'Exlibris, Mała Forma Graficzna' w Gliwicach (2001)
'Chess lithographies' w Deurne, Belgia (2000)
'Lithographies' w Lier w Belgii (2000)
'Szachy' w Tarnowie (1998)